Dr. Hasan Kuş

By | Eylül 23, 2014

HKus1964 yılında Erzurum’da doğdum. Eğitimime Ankara’da başlamam planlandığı için 1970’te başkente taşındık. Tüm eğitim hayatım Ankara’da geçti. B. (Bahçelievler’i uzun yazmak tercih edilmezdi) Deneme Lisesi’nde ortaokul ve liseyi tamamladım. Lise son sınıfta biyoloji ve edebiyat alternatiflerini bir kenara bırakıp matematik bölümünü seçtim. En sevdiğim dersler listesinde matematiğe kimya eşlik etti.

1980 öncesi karışık ortamın  etkisiyle okumayı çok sevdim, ciddi sayıda kitap okudum, Pal Sokağı’nın Çocukları, Çocuk Kalbi ve Demiryolu Çocukları’ndan Agatha Christie’ye, oradan Kemal Tahir’in ve Pearl Buck’ın Ana’larına dek.

Üniversite sınavında mühendisliklerden oluşan seçimim askerliğini Ankara’da yapan bir cerrah tanıdığımızın ameliyathane ve nöbet hikayelerinin de etkisiyle son anda tıbba yöneldi.

Sınav iyi geçti, 1981’de Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başladım. Trafik Hastanesi’nde başladığımız klinik eğitimimize fakültenin Beşevler’deki yeni hastane binasında devam ettik. Fakülte boyunca çok çalışmak gerektiği için sosyal açıdan aktif rol aldığım tek alan son üç yılında ekip liderliğini üstlendiğim halk dansları oldu. Bitlis, Adıyaman ve Artvin’i görmeden önce kültürleri hakkında fikir sahibi oldum.

Tıp fakültesini 1987’de bitirdim. Fakültenin ilk günlerinden itibaren hedefim plastik cerrah olmakti. Gün aşırı nöbetlerle dolu, hakkını vererek yaptığımız intörnlük dönemini takiben girdiğim ilk TUS’ta (Tıpta Uzmanlik Sınavı) arzu ettiğim sonucu alamayınca zorunlu hizmet kur’ası çektim.

Elazığ’a 30 km mesafedeki Hıdırbaba Sağlık Ocağı’nda görevime Kasım 1987’de başladım. Kış aylarında 75 kişiye düşen nüfusa sahip köydeki 3+1 lojmanda bulunan ısıtmayan gaz sobasını ve sadece muhtarın eşinin evde olduğu durumlarda işe yarayan manyetolu telefonu gayet iyi hatirliyorum. Toplam 10 kişilik bir kadroyu yönettiğim bu dönemde hasta muayenesi ve bana bağlı sekiz köyün düzenli ziyaretinin dışında, kış boyunca sınava çalıştım, Nisan’daki sınavda İstanbul’da bugünkü adıyla Göztepe Eğitim Hastanesi’nde genel cerrahi asistanlığını kazandım.